Pletené šňůry

Počet na stránku:
Seřazeno podle:

Pletená šňůra (pletenka) - skládá se z několika tenkých vláken, které jsou spletené do jednoho provazce. Prvním umělým materiálem pro výrobu šňůr byl Dacron. Od počátku 90. let se objevily pletené šňůry z polyethylenu s ultravysokou molekulovou hmotností, které rychle nahradily ostatní materiály na trhu.

Díky řadě výhod se polyethylenové šňůry (PE line) staly nedílnou součástí moderního rybolovu a tak dnes pletenky najdete u většiny moderních rybářů. Vzhledem k tenkému průměru a vysoké nosnosti oproti monofilním vlascům, s nimi můžete úspěšně svádět souboje i s trofejními rybami.


Pletená rybářská šňůra


Každá pletená šňůra má velmi nízkou průtažnost a vysokou citlivost. Jako první si této výhody všimli příznivci přivlače, a to zejména při chytání v proudu jigem. Zaprvé použití menších průměrů umožňuje snížit hmotnost nástrahy, čímž se stane ve vodě živější - tenká šňůra má menší odpor ve vodě a nástraha lépe propadává. Zadruhé zvýšená citlivost umožňuje rozeznat nejjemnější záběry i ve velkých hloubkách. U vláčkařů se tak úlovky výrazně zvýšily a rybáři začali pletené šňůry používat téměř v 90% případů. Po milovnících přivlače si výhody pletených šňůr oblíbili příznivci lovu na feeder a začali je používat při lovu s krmítkem na delší vzdálenosti.

Jedinou nevýhodou, kterou pletené šňůry mají, je nižší odolnost proti oděru, ta je však kompenzována velkým množstvím výhod, které výrazně převažují nad nevýhodami.


Proč by si rybáři měli koupit pletenou šňůru 


Moderní rybářské šňůry (pletenky) vyrobené z vysoce modulového polyetylenu mají 2,5 krát větší pevnost než nylon. Povrch těchto šňůr bývá upraven dodatečnou impregnací, což zvyšuje hladkost a odolnost proti opotřebení, snižuje absorbci vlhkosti a prodlužuje životnost.   Navíc se vedle PE šňůr se objevila spousta hybridních šňůr s použitím kombinovaných materiálů. Pletené rybářské šňůry vyrobené z několika polyetylénových  a několika polyesterových vláken mají větší odolnost proti přetržení a odolnost proti otěru, jsou potápivé, ale mají vyšší průtažnost, což způsobuje menší citlivost.

Rozmanitost modelů pletených šňůr, a to i u jednoho výrobce, není náhodou. V závislosti na materiálu, pletení a impregnaci mají různé vlastnosti, které se hodí pro určité podmínky. Například můžete mít šňůry, které ukazují vynikající vlastnosti při náhozu, ale jsou horší v oděru, nebo vysoce odolné s nížší citlivostí atp.        

  

Pletená šňůra - cena odráží výrobní technologii


Chcete-li si správně vybrat pletenku, budete muset pečlivě zvážit za jakých podmínek budete chytat. Pokud si koupíte pletenou šňůru, která bude nejvhodnější pro vaše rybaření, nikdy vás nezklame a chytání se stane dokonalým zážitkem.

Pletené šňůry se mohou značně lišit v ceně. Dokonce i u jednoho výrobce se cena za splétané šňůry může nekolikanásobně lišit. Co je způsobuje takový cenový rozdíl? Za prvé - druh materiálu, ze kterého je šňůra spletena. Za druhé - množství vláken které bylo zapotřebí na výrobu pletené šňůry. Mimochodem, japonští výrobci kvůli náročnosti výrobního procesu (pletení), mění ceny šňůr podle průměru, tenčí šňůry jsou dražší než ty s větším průměrem. Za třetí, dodatečná impregnace a barvení také ovlivňují konečné náklady na hotový výrobek, čím více jich je, tím vyšší je cena. Ukazuje se, že nejvíce propracované pletené šňůry jsou ty nejdražší.                      


Kde koupit šňůry Yamatoyo a Megabass? V obchodě "fishon.cz"!

Ať už jste v Čechách, na Moravě, nebo na Slovensku, tak v našem internetovém obchodě si můžete zakoupit pletené šňůry od japonských výrobců Yamatoyo a Megabass a určitě budete spokojeni. Přejeme úspěšné rybaření a budeme rádi, když nám vědět o vašich úlovcích!

Načíst další
Rozumím
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace