Wobler (wobbler) -  umělá nástraha pro lov dravých ryb, která vzhledem a pohybem připomíná jejich přirozenou potravu - malou rybku. Kvalitně vyrobený wobler je univerzální nástraha, kterou ulovíte mnoho dravých ryb. Při správné prezentaci nástraha dokonale napodobuje unikající nebo zraněné rybičky a provokuje dravce k útoku. Hra wobleru je ovlivněna mnoha faktory - podmínkami lovu, prezentací nástrahy, správným výběrem vybavení a samotnou dovedností rybáře.

       

Proč koupit woblery v internetovém obchodě "fishon.cz"

V naší nabídce woblerů si vybere opravdu každý rybář. Z širokého spektra woblerů si můžete koupit kvalitní woblery, které jsou vhodné pro všechny podmínky lovu, za zajímavé ceny od těchto výrobců: Bassday, FishyCat, LiveTarget, Golden Mean a také nástrahy od předních japonských firem, zabývajících se vývojem a výrobou woblerů, jako jsou: Megabass, O.S.P, ZipBaits, Deps, EverGreen, DUO, Daiwa a další.         

                                                                                                                         

Naše nabídka woblerů je poměrně rozsáhlá a rozmanitá - pro správnou volbu jsou všechny  nástrahy rozděleny dle typů a vlastností: tvar těla (trup), vztlak, hloubka ponoru a také zvuk - hlučný/tichý (Rattle nástrahy jsou vybaveny zvukovou komorou s jednou nebo více kuličkami).


Tipy woblerů

Podle tvaru těla lze tyto nástrahy rozdělit na:  

 • Minnow, v překladu z angl.- malá rybička, ouklej. Nejčastěji to jsou woblery s podlouhlým tvarem těla a lopatkou pro zanoření, který ve většině případů neuděluje nástraze tak výrazný pohyb, jako je třeba  “hra” cranku, tento typ nástrah rozpohybovává prutem sám rybář, oživuje wobler hrou, která provokuje dravce k útoku. Nejpopulárnější modely typu minnow jsou např. Rudra 130SP a Varuna 110SP od O.S.P, ZipBaits Orbit 110SP a nové Orbit 130SP, Vision Oneten a Kanata od Megabass, stejně jako Deps Balisong 130SP.  

 • Crank - jsou woblery z aktivní vlastní hrou, které svým tvarem těla připomínají  kapku – vysílají silné vibrace. Tento typ může být rozdělen ještě na několik podtypů, v závislosti na objemu a tvaru wobleru:        

1.       Shad je něco mezi minnow a cranks, nejčastěji je to nástraha malých rozměrů podlouhlého tvaru, ve většině případů z poměrně hlubokým ponorem.

2.       Fat Crank - to je crank s objemným tělem, angl(Fat) – tlusťoch např. Megabass Griffon.

3.       Flat Side Crank (plochá strana) je to wobler zploštělý po stranách, zde jsou dva nejvýraznější příklady Flat Side Crank z našeho katalogu - O.S.P HPF Crank, stejně jako Megabass SonicSide.

 • Popper  - povrchová nástraha bez lopatky se specifickými "ústy", která při vedení vytváří zvláštní zvuk při rozstřikování vody na hladině a přitahuje dravé ryby. Walkery jsou nástrahy také patři do kategorii povrchových, stejné jako poppery, ale mají jiný tvar těla, připomínající tužku.

 • Prop bait nebo propper  - nástrahy  vybavené v ocasní části vrtulí, která při pohybu vytváří bubliny na povrchu vody, které dravec nemůže ignorovat. Tyto woblery jsou obvykle povrchové nebo s malým ponorem.                                                

 • Glisser (kluzák) - na základě názvu můžete provést analogii s loděmi, které se sklouzávají po hladině vody, zpravidla se tento typ nástrahy používá v teplém období v místech, kde je hodně trávy,  a je vysoká pravděpodobnost zachycení nástrahy ve vegetaci, proto jsou tyto woblery vybaveny skrytými háčky.                                                           

 • Jerk bait - jsou velké woblery s velkou hmotností, nejčastěji bez lopatky, jsou používány pro lov na středních hloubkách, pro tento druh nástrah potřebujeme silný jerkový prut, vybaveny výkonným multiplikátorem. Příklady z našeho katalogu - Megabass Oneten, Megabass FX-9, Megabass Kanata.               

 • Rattlin - jsou woblery bez lopatky, připomínající Flat Side Crank, a často mají zvukovou komorou. Tento typ nástrah se používá k rybolovu v oblastech s velkou hloubkou.                                                                                                                         

 • Jointed (spojované) - woblery sestávající se ze dvou nebo více částí, jsou lehce nebo i hlubokopotápivé. Příklady z našeho katalogu - Megabass I-Slide, nebo Deps Slide Swimmer.

Za zmínku stojí také woblery napodobující další živé tvory: myši, hmyz, například řada Siglett od Megabass, kachničky, žáby, atd.


Základní typy

Podle stupně vztlaku jsou nástrahy rozděleny do tří druhů, které lze dále  rozdělit na další poddruhy: 

 • Plovoucí (F) - plovoucí woblery, při pauze nástraha stoupá až k hladině. Tyto woblery mají modifikace, jako například:

1         Slow Floating (SF) - pomalu stoupavá nástraha.

2         Medium Slow Floating (MSF) - něco mezi nástrahami Floating a Slow Floating.

3         High Float - jsou vysoce vznášivé  nástrahy, které po zastavení rychle stoupají k hladině.

 • Suspend (SP) - suspendery, woblery z neutrálním vztlakem, tento typ nástrah visí ve vodním sloupci, jakmile dosáhne "pracovního horizontu". Tento typ wobleru je jedním z nejoblíbenějších, protože je všestranný a umožňuje chytat jak pasivní, tak aktivní ryby.

 • Sinking (S) - potápivé woblery, které mohou být také rozděleny na poddruhy založené na rychlosti jejich ponoru. Slow Sinking (SS) - pomalé klesání, nebo Super Slow Sinking (SSS) - velmi pomalé klesání.

Stupeň vztlaku nástrahy je ovlivněn několika faktory - vnitřním vyvážením a také její hmotností. Zanoření wobleru, stejně jako stupeň vztlaku, závisí nejen na hmotnosti nástrahy, ale také na lopatce, kterou je wobler vybaven. Kromě ponoření má lopatka také vliv na pohyb /  hru wobleru - ten výrazně ovlivňuje tvar a velikost lopatky. Podle stupně pracovní hloubky můžeme rozlišit několik skupin:

 • Super Shallow Runner (SSR) - woblery s minimálním ponorem, často podpovrchové s hloubkou ponoru do 0,5 metrů.

 • Shallow Runner (SR) je snad nejoblíbenější druh wobleru, který je populární u našich rybářů, pracovní horizont od 1 do 2,2m.

 • Deep Runner (DR) / Deep Diver (DD) / Medium Deep Runner (MDR) - tyto druhy woblerů mají ponor okolo 3 metrů.

 • Super Deep Runner (SDR) nebo Extra Deep Runner (EXDR) - nástrahy s ponrem více než 4 metry.

Při výběru nástrahy je třeba věnovat pozornost dalšímu vybavení, které budete používat s těmito woblery, konkrétně síle šňůry, druhu prutu (spinning nebo casting), tipu navijáku. Pro nástrahy vážící více než 10 gramů doporučujeme používat baitcastingové navijáky, protože jsou spolehlivější a jsou určeny pro takové zatížení více (odpor wobleru ve vodě), než klasické navijáky z přední brzdou.


Volba přívlačového prutu pro lov s woblery

Při výběru prutu, ať už se jedná o spinning nebo casting variantu, je třeba věnovat pozornost následujícím vlastnostem:

 • Vrhací zátěž prutu musí odpovídat hmotnosti nástrahy se kterou chytáte, v případě že vrhací zátěž prutu bude menší, je zde vysoká pravděpodobnost zlomení prutu. V případě, že vrhací zátěž prutu bude větší existuje riziko prasknuti šňůry při náhozu a ztráty  nástrahy, opačně prut s malou vrhací zátěží nedokáže správné rozpohybovat velký wobler. Například pro populární model Orbit 110SP 16 g, a pro wobler O.S.P Rudra 130SP, který váží 20 g, pro pohodlnou práci doporučujeme používat pruty s testem vrhací zátěže 7-28 g nebo ¼ - 1 oz.

 • Akce a výkon prutu - jednou z jeho nejdůležitějších vlastností. Příliš měkký prut nedovolí správné vedení woblerů s velkým odporem (velká lopatka, velký objem) a naopak příliš tvrdý prut může  pouze "táhnout" wobler bez jakékoliv hry.

Pro woblery hmotnosti 14 - 20 gramů, například Megabass Ito Shiner o hmotnosti 14g, či Oneten Magnum (SP) - 17,5 g bude vyhovovat prut z akcí Medium Fast, Fast, nebo Extra Fast, a podle výkonu - Medium Light (ML), Medium (M) nebo Medium Heavy (MH).

 • Délka prutu - pro pohodlný nához nástrahy, v závislosti na podmínkách - břeh nebo loď, kde podstatnou roli může hrát délka náhozu, je třeba zjistit, jaký  prut budete potřebovat. Pro chytání z lodi to může být prut od 1,8 do 2,4 metrů, pro lov ze břehu 2,1 až 2,7m ale i delší.

Načíst další
Rozumím
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace